کتاب صفر کیلومتر درس ششم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها | دانلود کتاب با بوک یاز
کانال تلگرام بوک یاز

کتاب صفر کیلومتر درس ششم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

کتاب صفر کیلومتر درس ششم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

کتاب صفر کیلومتر درس ششم

کتاب صفر کیلومتر درس ششم

درس ششم : درست بنویسیم!

حتما پیش آمده است که مطلبی را می‌خوانیم و به دلیل آنکه در آن ایرادات نگارشی متعددی وجود دارد، از خواندن ادامه آن منصرف می‌شویم. رعایت نکات دستوری و استفاده درست و به جا از علایم نگارشی، به نوشته ما ساختاری حرفه‌ای و زیبا می‌دهد که روح موجود در مطلب‌مان را به بهترین شکل به مخاطب نمایش می‌دهد. در این درس با نکات دستوری اولیه در نگارش مطالب آشنا می‌شوید.

«کلاس درس»

گاهی از دیدن فایل‌های ارسالی مطالبی که به نویسنده ها سفارش داده ام، وحشتزده میشوم! استفاده از قلم های (فونت) عجیب و غریب به همراه عدم رعایت ساده ترین اصول نگارش متن، مهم ترین دلایل وحشت من از این فایل‌هاست. البته این مساله صرفا در میان خبرنگاران و نویسندگان تازه کار نیست،
بلکه متاسفانه این ایرادات در بسیاری از نامه های اداری و مقالات دانشجویی نیز وجود دارد.

در اینجا قصد دارم چند اصول ساده و ابتدایی درباره نگارش متون در نرم افزار واژه پرداز «وُرد» را به شما آموزش دهم. مطمئن باشید با به کارگیری این آموزش‌ها، علاوه بر آنکه متون شما خواناتر و زیباتر دیده میشود، تاثیر بهتری روی خواننده خواهد داشت.
اینها قواعدی هستند که در صورت بکارگیری، کار ویراستار بعد از خود را نیز راحت‌تر کرده اید. ویراستار بعدی شما ممکن است دبیر سرویس یا سردبیر نشریه‌ای باشد که به آن مطلب داده اید یا شاید هم مدیر روابط عمومی مجموعه ای باشد که در آن مشغول به فعالیت هستید.

 

استفاده از قلم های مناسب

هر قلمی که به نظرتان جالب می آید، برای نگارش متن یک مقاله یا گزارش، ممکن است مناسب نباشد. قلم های سری B، رایجترین و معمولترین نوع قلم‌های نصب شده در اکثر رایانه هاست. بهتر است برای نوشتن متن اصلی مطالب از قلم های «میترا» ،«نازنین» ،«زَر» و «لوتوس» با اندازه قلم 13 یا 14 استفاده کنید.

خواندن متون تایپ شده با این قلم ها، هم در نمایشگر رایانه ها و هم به صورت چاپ خواناتر و مرتبتر خواهد بود. این قلم ها یک ویژگی خوب دیگر نیز دارند که در صورت استفاده از حالت پررنگ (Bold)، برای تیترها و میان تیترهای مطالب بسیار مناسب هستند.

 

 

 

هم‌طراز کردن متون

سعی کنید با استفاده از ابزارهای ویرایش متن در واژه پرداز وُرد، متون را از چپ و راست هم تراز یا به عبارت دیگر Justify کنید. به این شکل متون مرتب‌تر دیده می شوند.

 

فاصله و نیم فاصله

یکی از اشتباهات رایج اغلب افراد در تایپ متون، عدم رعایت «نیم فاصله » است. پسوندها و پیشوند های کلمات باید به صورت جدا و به صورت نیم فاصله به کلمه اصلی نوشته شود. برای گذاشتن نیم فاصله و همچنین اصلاح صفحه کلید رایانه خود، می توانید از نرم افزار «TrayLayout» استفاده کنید. این نرم افزار حجم بسیار کمی دارد و پس از اجرای نرم افزار، از کلیدهای ترکیبی «Shift+Space»، برای نیم فاصله استفاده نمایید. در جدول زیر مواردی از این اشتباهات که در اثر عدم رعایت نیم فاصله در نوشتن کلمات ایجاد می شود، ارائه شده است.

 

«غیره » به جای «…»

همیشه به جای «…» ، از واژه «غیره » استفاده کنید. مانند: «موشک‌ها، فضاپیماها، کاوشگرها و غیره.

 

نشانه‌گذاری

نشانه های «کاما»، «نقطه»، «نقل قول»، «تعجب»، «سوال» و مواردی از این دست همواره به کلمه قبل خود می‌چسبد و از کلمه بعد از خود به اندازه یک فاصله، جدا می‌شود. همچنین بعد از هر عدد، بهتر است از «کاما» استفاده شود. مانند: «در سال 1969، نخستین انسان در ماه فرود آمد.»
برخی از اشتباهات رایج در جدول زیر آمده است:

 

گیومه و پرانتز

نقل قول ها را همگی در گیومه «» بگذارید. همچنین بهتر است نام ها و اسامی خاص نیز در جایی از متن که برای نخستین بار استفاده می شوند نیز، در گیومه گذاشته شود. اما پرانتزها () در مواردی به کار میروند که قصد ارائه مطلب و یا نکته ای مستقل از نظر نوشتاری را در متن اصلی مقاله داریم که از نظر محتوایی مرتبط با جمله است، اما نیازی نیست در متن اصلی باشد.
اما قاعده نگارش در گیومه و پرانتز به این شکل است که گیومه یا پرانتز باز از کلمه قبل خود به اندازه یک فاصله جدا میشود و به کلمه بعد از خود میچسبد و در مورد گیومه یا پرانتز بسته، این روند برعکس انجام میشود.
نکته دیگر اینکه نقطه پایان جمله در گیومه و پرانتز در بیرون آن بدون فاصله گذاشته میشود.

 

منبع

نام کتاب: کتاب صفر کیلومتر: آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

نام نویسنده: محمدرضا رضائی

وب سایت: ElmNegar.com

Leila

لیلا هستم، 25 ساله. علاقه م به کتاب و کتابخوانی باعث شد تا این سایت تاسیس بشه و بتونم قدمی کوچک در راه ترویج فرهنگ کتابخوانی بردارم.از بازدیدتون سپاسگزارم. (لطفا نظر فراموش نشه)

دیدگاه خود را بیان کنید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
بستن فهرست