کتاب صفر کیلومتر درس هفتم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها | دانلود کتاب با بوک یاز
کانال تلگرام بوک یاز

کتاب صفر کیلومتر درس هفتم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

کتاب صفر کیلومتر درس هفتم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

کتاب صفر کیلومتر درس هفتم

کتاب صفر کیلومتر درس هفتم

درس هفتم : یک نفر دیگر یا 24 ساعت بعد

وقتی مطلبی را مینویسیم، بدون شک در حین نگارش آن دچار خطا میشویم. این خطاها میتواند اشتباهات نگارشی یا غلط های محتوایی باشد. از این خطاها هیچگاه نمیتوانیم فرار کنیم. پس چطور می توانیم ضریب اشتباهات خود را به حداقل ممکن برسانیم؟ در این درس که آخرین جلسه از دوره صفر کیلومتر آموزش نویسندگی علمی است، با اصول کلی ویرایش نوشته ها آشنا میشوید.

«کلاس درس»

استراحت به شما کمک میکند تا هنگام بازبینی نوشته خود، ذهن بازتری پیدا کرده و در نتیجه خطاها و ایرادات کار را بهتر مشاهده کنید. البته ممکن است گاهی اوقات فرصت مرخصی رفتن نداشته باشید و در این شرایط بهتر است از فردی دیگر که توانایی این کار را دارد، برای ویرایش مطلب خود کمک بگیرید. شما بعد از نگارش هر نوشت های باید آن را از صافی دو نوع ویرایش عبور دهید تا اشتباهات و خطاهایتان را به حداقل ممکن برسانید:

• ویرایش دستوری و نگارشی

بررسی کلمات و جمله بندی ها و روان کردن متن به همراه بررسی املای صحیح کلمات و قراردادن علایم نگارشی؛

• ویرایش فنی

بررسی درستی اطلاعات ارائه شده در مقاله در منابع مختلف و اعمال اصلاحات لازم در ساختاربندی نوشته مانند تغییر عناوین، پس و پیش کردن پاراگراف ها و غیره؛

بعد از این مرحله در صورتی که لازم می بینید در نوشته تان از تصاویر و عکس هایی که مرتبط با متن هستند و به فهم بهتر آن کمک می کند، استفاده کنید.

 

«تمرین»

متنی که در درس پنجم نوشته اید را از نظر ادبی و فنی بازبینی کرده و سپس براساس نکات آموزشی درس ششم (درست بنویسیم) آن را از نظر نگارشی ویرایش کنید.

 

 

•جلسه فوق‌العاده!!!

 

امیدوارم مطالب کتاب « صفر کیلومتر » برای شما مفید و آموزنده بوده باشد. در جلسه فوق العاده این کتاب قرار نیست مبحثی را آموزش دهم. بلکه صرفا قصد ارائه پیشنهاد مهمی به شما دارم.

یک پیشنهاد مهم!

تقریبا اغلب مطبوعات و خبرگزاری ها نوشته ها و مطالب تازه کارها را منتشر نمی کنند. اما برای آنکه بتوانید در نویسندگی علمی کسب تجربه کنید، لازم است مطالب خود را در جایی منتشر کرده و بازخورد افراد مختلف را در این باره مشاهده کنید. به همین خاطر پیشنهاد می کنم در ابتدای کار اگر وبلاگ دارید، مطالب خود را در آن منتشر کنید و اگر هم ندارید، در نخستین فرصت وبلاگی را راه اندازی کنید.

این کار بسیار ساده و البته بدون هزینه است. شما با یک جستجوی ساده اینترنتی میتوانید روش ساخت وبلاگ را آموزش ببینید. در حال حاضر سایت های ایرانی مثل «میهن بلاگ» و «بلاگفا » امکان ساخت وبلاگ را برای کاربران فراهم کرده و امکانات خوبی را نیز برای وبلاگ نویسان ایجاد کرده اند.

پس از راه اندازی وبلاگ، نشانی آن را به دوستان و افراد مختلف بدهید و از آنها خواهش کنید مطالب شما را خوانده و درباره آنها نظر دهند. همچنین میتوانید
پیوند نوشته های خود را در سایت های مختلف قرار داده و به این شکل بازدید از وبلاگ خود را افزایش دهید و احتمالا نظرات و بازخوردهای بیشتری نیز خواهید داشت.
خوشحال خواهم شد پیوند نخستین نوشته خود را در حوزه نویسندگی علمی به ایمیل info@elmnegar.com ارسال کنید.

توضیحات بیشتر

درباره نویسنده
من محمدرضا رضائی مدیر وبسایت آموزش خبرنگاری و نویسندگی علمی هستم و از سال 85 در زمینه فناوری فضایی و نجوم برای مطبوعات قلم میزنم. از مهمترین دغدغه های من که پیش از آغاز فعالیت های روزنامه نگاری ام شروع شده و تاکنون نیز ادامه دارد، طرح‌ریزی و اجرای برنامه های علمی – ترویجی بوده است.

منبع

نام کتاب: کتاب صفر کیلومتر: آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

نام نویسنده: محمدرضا رضائی

وب سایت: ElmNegar.com

آدرس فیس‌بوک علم‌نگار: facebook.com/elmnegar

آدرس تلگرام علم‌نگار: telegram.me/elmnegar

Leila

لیلا هستم، 25 ساله. علاقه م به کتاب و کتابخوانی باعث شد تا این سایت تاسیس بشه و بتونم قدمی کوچک در راه ترویج فرهنگ کتابخوانی بردارم.از بازدیدتون سپاسگزارم. (لطفا نظر فراموش نشه)

دیدگاه خود را بیان کنید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
بستن فهرست