کتاب صفر کیلومتر درس پنجم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها | دانلود کتاب با بوک یاز
کانال تلگرام بوک یاز

کتاب صفر کیلومتر درس پنجم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

کتاب صفر کیلومتر درس پنجم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها
لطفا به این داستان امتیاز دهید

کتاب صفر کیلومتر درس پنجم

کتاب صفر کیلومتر درس پنجم

درس پنجم: چطور بنویسیم؟

وقتی سوژه ای برای نوشتن انتخاب می کنیم و مطالعات لازم در این زمینه را انجام می دهیم، نوبت به آن میرسد که آنچه را میخواهیم بنویسیم. اما همیشه سوژه خوب و اطلاعات معتبر برای نوشتن کافی نیست و اگر اصول لازم در نوشتن یک متن را رعایت نکنیم، نوشته ما اثربخش نخواهد بود. در این درس می‌آموزید که چگونه دانسته های خود را به بهترین روشی که میتوانید بنویسید؟

«کلاس درس»

کابوس من زمانی است که سردبیر یا دبیر تحریریه نشریه و روزنامه ای با من تماس بگیرد و بگوید که درباره موضوعی که اطلاعات کمی از آن دارم تا 24 ساعت آینده مطلب یا یادداشتی بنویسم. هر چند سعی میکنم با مشقت تمام طی زمانی کم تمام آنچه را باید بدانم، فرا بگیرم. ولی همیشه سختی کار از جایی شروع میشود که به دلیل مطالعات کم، قادر نیستم نگارش مطلبم را با یک ساختاربندی خوب آغاز کنم. این تجربه را در سایر همکارانم نیز کم و بیش شاهد هستم.

به همین دلیل قبل از آنکه نوشتن را آغاز کنید، از مطالعات خود مطمئن شوید. چرا که به تهیه چارچوب و ساختار نوشته شما کمک میکند و به اصطلاح بهتر میتوانید «تعریف مساله » را انجام دهید. اگر تا اینجای کار را به خوبی انجام داده اید، در ادامه درس با ما همراه باشید.

مطالب و نوشته ها انواع مختلفی دارند که در دوره صفر کیلومتر قصد واردشدن به آن را ندارم. نتیجه دستورالعملهای پیشنهاد شده در این درس، ممکن است ساختار حرف های از نوشته شما نشان ندهد، اما متن شما را به مطالب حرف های بسیار نزدیک میکند و برای شروع چیز خوبی از آب در می آید.
در اینجا میخواهم شما را با قراردادی برای نوشتن آشنا کنم که با خودم بسته ام و نام آن را «اصل مهمانی » گذاشته ام. در اصل شما با نوشتن یک مطلب قصد دارید میزبان عده ای خواننده باشید که قرار است به مهمانی شما بیایند. شما برای مهمانی باید یک خوشآمدگویی مناسب، پذیرایی و در نهایت یک بدرقه شایسته تدارک ببینید. ساختار کلی اغلب نوشته ها هم فارغ از انواع آن دارای سه بخش اصلی است.

بخش اول

از یک پاراگراف شروع میشود که در حقیقت خواننده را به درون نوشته ما دعوت میکند. شما در این بخش باید خوشآمدگویی گرمی با خواننده داشته باشید.

بخش دوم

بخش بعدی بدنه اصلی مطلب ماست که در آن پیرامون موضوعی که قصد صحبت درباره آن را داریم، به خواننده اطلاعات میدهیم. پس باید بسیار مراقب بود که همه چیز مرتب باشد و پذیرایی هم به خوبی انجام شود.

بخش سوم

بخش سوم هم به بند پایانی نوشت همان مربوط میشود که با آن خواننده نوشته ما را ترک میکند و شما باید او را بدرقه کنید.

قسمت سخت ماجرا برای اکثر افراد همین جاست که میخواهند نخستین کلمات و جملات را بنویسند. اما اصل مهمانی من میگوید که خوشآمدگویی و بدرقه را برای آخر کار بگذارید و در ابتدا از خود بپرسید که قرار است چه غذایی آماده کنم؟ و به مهمانانم چه چیزهای را نشان دهم؟ و درباره چه موضوعاتی با آنها صحبت کنم؟ برای نوشتن نیز شما باید فهرستی از پرسش هایی را تهیه کنید که قصد دارید خواننده با مطالعه مطلب شما به پاسخ آنها برسد. پرسش ها را کلی طرح نکنید. هر چقدر پرسش ها جزئی تر باشد، کار شما راحتتر و دقیقتر م یشود.

هر چه به ذهنتان میرسد، بنویسید. به فکر مرتب کردن آنها نباشید. این کار را برای مرحله بعدی بگذارید. پس از طرح پرسش ها و مرتب کردن، نوبت به پاسخ دادن به آنها میرسد. در این شرایط شما یک گفتگوی خودمانی با خودتان ترتیب دادید و فقط کافی است با تمرکز به آنها پاسخ دهید. بعد از این مرحله شما شاهد متن اولیه نوشته تان خواهید بود که فقط کافی است آن را بازبینی کرده، پرسش ها را به عناوین میانی نوشته تان تبدیل کنید و سپس پیوستگی جملات و مطالب را بررسی نمایید.

بعد از اتمام کار لازم است خلاصه ای از متن را آماده کنید و آن را به عنوان پاراگراف اول و خوشآمدگویی قرار دهید و در آخر متن هم، بندی اضافه کنید که میتواند جمع بندی نوشته شما یا توضیح پایانی باشد و به این شکل مهمان نوشته تان را بدرقه کنید.

 

«تمرین»

یکی از سوژه هایی که در درس سوم انتخاب کردید را دست مایه یک مهمانی قرار دهید و درباره آن بنویسید.

منبع

نام کتاب: کتاب صفر کیلومتر: آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

نام نویسنده: محمدرضا رضائی

وب سایت: ElmNegar.com

Leila

لیلا هستم، 25 ساله. علاقه م به کتاب و کتابخوانی باعث شد تا این سایت تاسیس بشه و بتونم قدمی کوچک در راه ترویج فرهنگ کتابخوانی بردارم.از بازدیدتون سپاسگزارم. (لطفا نظر فراموش نشه)

دیدگاه خود را بیان کنید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
بستن فهرست