کتاب صفر کیلومتر درس چهارم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها | دانلود کتاب با بوک یاز
کانال تلگرام بوک یاز

کتاب صفر کیلومتر درس چهارم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

کتاب صفر کیلومتر درس چهارم | آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

لطفا به این داستان امتیاز دهید
کتاب صفر کیلومتر درس چهارم

کتاب صفر کیلومتر درس چهارم

درس چهارم: منبع شناسی

اهمیت هر نوشته به درستی اطلاعاتی است که در آن ارائه میشود. یعنی مخاطب پس از خواندن آن نوشته به اطلاعات معتبر و دقیقی دست پیدا کند. برای رعایت این اصل در نوشته لازم است که از منابع درست و صحیحی برای نگارش استفاده کنیم. در این درس می آموزید که چگونه میتوان به درستی منابعتان پی ببرید.

«کلاس درس»

 

بدون شک «ننوشتن » بهتر از «غلط نوشتن » است. وقتی ما میخواهیم درباره موضوعی مطالبی بنویسیم بسیار مهم است که به منابعی رجوع کنیم که در درستی آنها مطمئن هستیم. شناخت «درستی منابع » فرآیندی است که به دانش و تجربه بالایی نیاز دارد. به همین دلیل مطالعه بیشتر و تکرار، میتواند تجربه ما را در این زمینه افزایش دهد و به شناخت ما از منابع مختلف کمک کند.

نکته بعدی آن است که در هر حوزه ای از علم، منابع معتبر متفاوت است. به طور مثال یک کتاب زیست شناسی که توسط یک پژوهشگر برتر در این حوزه نوشته شده است، میتواند مرجع و منبع خوب و معتبری برای فعالان این حوزه باشد. اما اگر در بخشی از این کتاب به ضرورت پیرامون ستاره شناسی مطالبی نوشته شد، این کتاب نمیتواند مرجع یا منبع معتبری برای ستاره شناسان باشد.

 

به طور کلی میتوان برای نگارش یک مطلب و بررسی درستی اطلاعاتی که در آن منتشر میکنیم، به این چند نکته در منابع خود دقت کنیم:

(1) مقاله دانشگاهی که در مجلات علمی به چاپ رسیده است که فرآیند ویراستاری و داوری مشخصی دارند و یا نویسنده آن مقاله فرد معتبر و شناخت هشد های در آن حوزه است.

(2) شما مطلبی را مستقیما از فرد یا مسئولی شنیده یا دیده اید که با موضوع انتخابی شما درگیر است. مثلا ویدئوی سخنرانی کارشناسی را مشاهده میکنید که در یک تحقیق علمی مسئولیت مهمی داشته است.

(3) مرجع مطلب شما نشریه، وب سایت یا رسانه رسمی یک نهاد علمی است.

(4) ممکن است خودتان منبع اصلی یک مطلب باشید. مانند زمانی که شما براساس مشاهدات اصلی خود از یک پدیده یا رخداد علمی، شروع به نوشتن میکنید. در چنین شرایطی شما می بایست با احتیاط کامل از صحت آنچه که دیده، شنیده یا آزمایش کرده اید، مطمئن باشید.

(5) لازم است داده ها و مفاهیم به کار رفته در مطلب خود را در چند منبع معتبر بررسی کرده و نتایج آن را مقایسه نمایید.

(6) وب سایت «ویکی پدیا » با آنکه گنجین های بزرگ از اطلاعات به زبانهای مختلف را در دل خود دارد، اما نمیتوان صرفا به داده ها و اطلاعات آن اکتفا کرد چراکه ویرایش مطالب آن توسط افراد آزاد است. با این وجود؛ این وب سایت میتواند سرفصلها و دسته بندی های خیلی خوبی را به شما ارائه کند.

 

«تمرین»

برای آنکه بتوانید منبع شناسی خود را در زمینه تخصصی تان افزایش دهید پیشنهاد میشود، فهرست هایی را که در زیر به آن اشاره میشود، به کمک جستجوهای اینترنتی و افراد مطلعی که در دسترس شما هستند، تهیه کنید. البته ممکن است به مرور لازم باشد این فهرست ها را توسعه دهید یا ویرایش نمایید. اما کار را با هر سطح دانش و توانی که دارید آغاز کنید.

سعی کنید با تفکر و جستجو در اطراف خود دست کم 10 موضوع برای نوشتن پیدا کنید و سپس برای بررسی اولیه سوژ ه ها برای هر موضوع، پرسش های زیر را مطرح و به آن پاسخ دهید:

• فهرستی 10 تایی از کتب مرجع مرتبط با زمینه تخصصی خود تهیه کرده و حتی المقدور آنها را خریداری کنید.

• حداقل 10 کتاب و مستند پرفروش در زمینه کاری خود تهیه و آنها را خوانده و مشاهده کنید.

• فهرستی از 10 وب سایت خوب و معتبر داخلی و خارجی در زمینه تخصصی خود پیدا کنید و با بخش های مختلف آنها آشنا شده و به طور مرتب مطالب آنها را دنبال کنید.

• فهرستی از 10 شخصیت برجسته علمی در حوزه تخصصی خود تهیه کرده و خلاصه ای از زندگی آنها و فعالیت های علمی شان را مطالعه کنید.

• فهرستی از 5 نویسنده و خبرنگار مطرح در شاخه علمی خود پیدا کرده و مطالب و مقالات آنها را در نشریات و وب سایت های مختلف مطالعه و دنبال کنید.

مشخصات کتاب

نام کتاب: کتاب صفر کیلومتر: آموزش نویسندگی علمی برای تازه کارها

نام نویسنده: محمدرضا رضائی

وب سایت: ElmNegar.com

Leila

لیلا هستم، 25 ساله. علاقه م به کتاب و کتابخوانی باعث شد تا این سایت تاسیس بشه و بتونم قدمی کوچک در راه ترویج فرهنگ کتابخوانی بردارم.از بازدیدتون سپاسگزارم. (لطفا نظر فراموش نشه)

دیدگاه خود را بیان کنید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
بستن فهرست